Informacja dla pacjentki wypisanej po porodzie do domu

Warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi zmian jakie zachodzić będą w organizmie w najbliższych tygodniach, które z nich są zmianami fizjologicznym a kiedy należy zgłosić się do lekarza.

 1. Proszę zwracać uwagę na częste mycie rąk.
 2. Jeżeli poród odbył się siłami natury ważne jest utrzymanie w czystości rany po nacięciu krocza (mycie wodą z mydłem, Rivanolem lub Tantum-Rosa).
 3. Jeżeli poród był zakończony cięciem cesarskim, ranę należy utrzymywać w czystości i suchości. Proszę zwrócić uwagę na następujące objawy: gorączkę, zaczerwienienie, obrzęk, wydzielanie płynu z rany pooperacyjnej. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów proszę zawiadomić lekarza.
 4. Współżycie seksualne, irygacje pochwy, a także używanie tamponów, jest niewskazane przez pierwsze 6 tygodni po porodzie ze względu na zwiększone ryzyko infekcji .
 5. Ból brzucha w pierwszych kilku dniach po porodzie jest związany z normalnym procesem kurczenia się macicy do wielkości sprzed ciąży, także w czasie karmienia piersią, mogą wystąpić bóle brzucha przypominające ból w okresie menstruacji. Jeżeli ból nasila się a zwłaszcza przybiera charakter bólu ciągłego, proszę zawiadomić lekarza.
 6. Krwawienie po porodzie stopniowo zmniejsza się i trwa 8-15 dni, może być jasnoczerwone w pierwszych dniach, potem wydzielina zmieni zabarwienie na różowe, następnie brązowe i z czasem przeźroczyste. Miesiączka pojawi się po około 6 tygodniach. Jeżeli karmi Pani piersią, miesiączka może się pojawić dopiero po zakończeniu karmienia. Proszę zwracać uwagę na następujące objawy: obfite krwawienie, gorączka, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, duża ilość skrzepów w wydzielanej krwi. W przypadku takich objawów, proszę zgłosić się do lekarza.
 7. W pierwszych dniach po porodzie mogą wystąpić zaparcia. Jeżeli do chwili wypisu ze szpitala nie oddała Pani stolca, proszę poinformować pielęgniarkę. W domu proszę wzbogacić dietę o produkty bogate w błonnik (warzywa, owoce), można także pić kompot z suszonych owoców.
 8. Karmienie piersią: ważna jest właściwa pozycja w czasie karmienia zarówno matki jak i dziecka, zaleca się częste karmienie aby noworodek był nakarmiony oraz aby zapobiec zaleganiu pokarmu w piersiach. Jeżeli zauważy Pani zaleganie pokarmu, można przed karmieniem przyłożyć ciepły kompres oraz wycisnąć z brodawki trochę pokarmu aby ułatwić dziecku ssanie.
 9. Karmienie butelką: należy nosić cały czas dobrze przylegający biustonosz, nie stymulować i nie odciągać pokarmu. W przypadku zalegania można przyłożyć zawinięte w bawełnianą serwetkę kostki lodu 2-3 razy dziennie przez cały czas nosząc ściśle przylegający biustonosz. Proszę zwracać uwagę na następujące objawy: temperatura powyżej 38 stopni, nasilanie się bólu lub guzy w piersiach w tych sytuacjach proszę zawiadomić lekarza.
 10. Jeżeli wystąpi obrzęk i zaczerwienienie, ból w obrębie kończyny dolnej (może to świadczyć o groźnym powikłaniu tzw. procesie zakrzepowym w żyłach kończyn dolnych), proszę natychmiast zawiadomić lekarza.
 11. Jeżeli pojawi się dyskomfort spowodowany żylakami odbytu, można używać maści na żylaki. Proszę zawiadomić lekarza, jeżeli ból mimo używania maści nie ustępuje lub wystąpi krwawienie z żylaków.
 12. Zaleca się codzienną kąpiel pod prysznicem (nie w wannie) oraz jak najwięcej odpoczynku. Po porodzie można wrócić do normalnej aktywności za wyjątkiem ciężkich prac domowych: podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów itp. Ćwiczenia poporodowe będzie można rozpocząć już w pierwszych dniach połogu.
 13. Odżywianie: Należy unikać produktów zawierających kofeinę, przypraw, produktów wzdymających, np.: fasoli, kalafiora, brokuł. Należy pić więcej płynów zwłaszcza w okresie karmienia piersią.
 14. Ciąża, poród i połóg przynoszą wiele zmian emocjonalnych, psychicznych i psychologicznych, które są następstwem zmian hormonalnych. Jeżeli jednak nie będzie Pani mogła poradzić sobie z emocjami lub depresją, proszę zgłosić się do lekarza.

Ważne!!! Każdy przypadek podwyższonej temperatury, krwawienia lub patologicznych odchodów z dróg rodnych, wymaga pilnej konsultacji lekarza położnika.