Test na Chlamydię

Zakażenie chlamydiami są częstymi chorobami przenoszoną drogą płciową, wywołaną przez bakterię Chlamydia trachomatis .
Zakażenie chlamydiami to choroba skryta. Objawy są łagodne lub nieobecne, dlatego niektóre zmiany chorobowe np. zapalenie stawów oraz poważne powikłania powodujące nieodwracalne uszkodzenia – z niepłodnością włącznie, mogą ujawnić się w pełni po wielu latach od zakażenia.
Bakteria ta może powodować zapalenie cewki moczowej, najądrzy i gruczołu krokowego u mężczyzn, a u kobiet prawie w 50% jest przyczyną nadżerki szyjki macicy, cyst, zapalenia przydatków,  bezpłodności i innych.
Zakażenie chlamydią jest główną przyczyną niepłodności u kobiet, jest częstą przyczyną ciąż pozamacicznych, poronień, wad rozwojowych płodu.
Chlamydia może powodować również schorzenia naczyń z chorobą wieńcową włącznie, inicjować proces miażdżycowy. Może powodować zmiany w układzie nerwowym. Na tym tle pojawiają się zapalenia nerwów obwodowych połączone z zaburzeniami czucia i niesprawnością.
Zakażone matki podczas porodu mogą przekazać infekcję dziecku, która objawia się zapaleniem gałki ocznej, spojówek, płuc i innymi.
Osoby mające kontakty seksualne z różnymi partnerami powinny badać się w kierunku chlamydiozy przynajmniej raz na dwa lata, zwłaszcza jeśli odczują lub odczuwały dyskomfort w cewce moczowej, który samoistnie ustąpił.
BADANIE CYTOLOGICZNE nie wykrywa zakażenia chlamydiami!