Informacja dla pacjentki wypisanej do domu po operacji ginekologicznej

Warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi zmian jakie zachodzą w organizmie w najbliższych tygodniach po operacji, które z nich są zmianami fizjologicznym, a kiedy należy zawiadomić lekarza.

  1. Proszę zwracać uwagę na częste mycie rąk.
  2. Ważne jest utrzymanie w czystości rany po operacji (mycie wodą z mydłem, Rivanolem lub Tantum – Rosa).
  3. Ranę należy utrzymywać w czystości i suchości. Proszę zwrócić uwagę na następujące objawy: gorączkę, zaczerwienienie, obrzęk, wydzielanie płynu z rany pooperacyjnej. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów proszę zawiadomić lekarza.
  4. Współżycie seksualne, irygacje pochwy, a także używanie tamponów, jest niewskazane przez pierwsze 4 – 8 tygodni po operacji ze względu na zwiększone ryzyko infekcji .
  5. Ból brzucha w pierwszych kilku dniach po operacji jest związany z normalnym procesem gojenia się. Jeżeli ból nasila się a zwłaszcza przybiera charakter bólu ciągłego, proszę zawiadomić lekarza.
  6. Niewielkie plamienie po operacji stopniowo zmniejsza się i zaniknie w ciągu kilku dni. Proszę zwracać uwagę na następujące objawy: obfite krwawienie, gorączka, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy. W przypadku takich objawów, proszę zgłosić się do lekarza.
  7. W domu proszę wzbogacić dietę o produkty bogate w błonnik (warzywa, owoce), można także pić kompot z suszonych owoców. Ma to zapobiec zaparciom.
  8. Jeżeli wystąpi obrzęk i zaczerwienienie, ból w obrębie kończyny dolnej (może to świadczyć o groźnym powikłaniu tzw. procesie zakrzepowym w żyłach kończyn dolnych), proszę natychmiast zawiadomić lekarza.
  9. Jeżeli pojawi się dyskomfort spowodowany żylakami odbytu, można używać maści na żylaki. Proszę zawiadomić lekarza, jeżeli ból mimo używania maści nie ustępuje lub wystąpi krwawienie z żylaków.
  10. Zaleca się codzienną kąpiel pod prysznicem (nie w wannie) oraz jak najwięcej odpoczynku. Po operacji można wrócić do normalnej aktywności za wyjątkiem ciężkich prac domowych: podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów itp. Ćwiczenia będzie można rozpocząć po omówieniu ich z lekarzem w czasie pierwszej wizyty w 4 tygodniu po operacji .
  11. Odżywianie: Należy unikać produktów zawierających kofeinę, przypraw, produktów wzdymających, np.: fasoli, kalafiora, brokuł. Należy pić więcej płynów.
  12. Po każdej operacji może dojść do zaburzeń hormonalnych. Jeżeli jednak nie będzie Pani mogła poradzić sobie z emocjami lub depresją, proszę zgłosić się do lekarza.

Ważne!!! Każdy przypadek podwyższonej temperatury, krwawienia lub patologicznych odchodów z dróg rodnych, wymaga pilnej konsultacji lekarza ginekologa.